Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace

Vývoj dítěte a vegetariánství? Pozor!

18.09 | 12:10   |   Redakce 5   |   komentářů (0)

Je mnoho důvodů, proč se někteří lidé rozhodnou zvolit jiný výživový směr než většina populace. Mezi hlavní důvody patří snaha o zdravější životní styl nebo odpor k zabíjení zvířat.

Zeleninka

V případě, že se pro některý z alternativních způsobů stravování rozhodneme my, nebo dokonce naše děti, je nezbytné vědět jaké potraviny budeme z jídelníčku vynechávat, ale zejména to, jak je nahradit, aby tělu nechyběly žádné nezbytné látky.

 

Děti navíc, na rozdíl od dospělých, rostou a jejich organismus se teprve vyvíjí!

Často se setkáváme nejen s nízkým energetickým příjmem, ale především s nedostatkem bílkovin, některých vitamínů a minerálních látek. Ty mohou vést například ke zpomalenému a opožděnému růstu u dětí. Mohou způsobovat chudokrevnost, křivici a další problémy a onemocnění.

 

Těhotenství a kojení

V těhotenství a v období kojení hrozí dětem matek-vegetariánek řada rizik plynoucích z nedostatečného příjmu železa, kyseliny listové, zinku a vitamínu D, dětem veganek zároveň nedostatek energie obecně.

 

Děti od 1 roku do deseti let věku

Vegetariánské děti v batolecím věku mohou mít také zpomalený růst. Souvisí s omezenou kapacitou dětského žaludku, jenž má problém pojmout větší objem stravy, které vegetariánství vyžaduje a také s vysokým příjmem energeticky nevyužitelné vlákniny. Děti snědí méně jídla a stravou nepřijímají dostatek energie, kterou potřebují pro růst a vývoj.

 

Dospívající

Starší děti a dospívající mohou projevovat svou zdánlivou nezávislost tím, že se pro vegetariánství sami rozhodnou. Zejména dospívající dívky mají tendenci vyhýbat se masu, zvláště pokud se tak rozhodly i další kamarádky ze třídy. Mírnější formy vegetariánství mohou pro adolescenty znamenat poměrně vhodnou volbu, protože jejich strava obsahuje mnohem více ovoce a zeleniny než strava některých jejich vrstevníků. Důležité je ale dbát na celkovou pestrost jídelníčku, protože rostlinné bílkoviny nejsou na rozdíl od živočišných. Proto je třeba vzájemně kombinovat rostlinné zdroje s živočišnými. Striktnější výživové směry ale mohou pro organismus adolescentů znamenat zátěž a vést k nedostatku potřebných látek, železa, bílkovin, zinku, vápníku, vitamínu D a B12. Kromě problémů, které nedostatek těchto látek přináší u kojenců, batolat a malých dětí, bývá u vegetariánských dívek podle statistik pozdější nástup menstruace, která navíc není pravidelná.

 

Důsledky nedostatečného příjmu bílkovin

U malých dětí i dospívajících jedinců se projevuje zejména pomalým vývinem kosterního svalstva. V důsledku oslabení imunity dochází i ke snížené odolnosti proti některým nemocem.

Nedostatek bílkovin způsobuje i špatné hojení ran, snížení „životní energie“(vitality), vznik psychických poruch (depresí) a snížení detoxikační schopnosti jater.

 

Těhotným maminkám a nejmenším dětem nelze doporučit žádnou z forem alternativní výživy. Pro dospívající a dospělé může určitá forma vegetariánství představovat zdravý životní styl, ovšem za předpokladu pečlivého plánování co nejbohatšího a nejvyváženějšího jídelníčku.

Zpět   |   Nahoru

wow gold for Sale. www.savorgold.com Provide Free World of Warcraft Guide and Strategy. Professional WOW Gold, diablo 3 gold, runescape gold wow power leveling Store Online,Best Service to Each Customer. Tera gold for guild wars 2 gold and Blade & Soul gold and Swtor Credits on safe online store,one more click to buy runescape gold , buy Swtor Credits cheap,safe, Fast delivery and Low prices!

Aktuálně

Nejvíce Vás zajímá

TOPlist
0.21086287498474